top of page
  • veronikaalexova

Podzimní čas a rostliny, které jej oživí - podpora imunity

Aktualizováno: 18. 6.

Vrcholné léto, to které ještě voní suchou trávou, místy sladce a jinde zase štiplavostí prvních rozkládajících se těl, předává pomyslné vůdcovství prvním dnům podzimu.

Ačkoliv poměr dešťů, větru a chladu se začne pomalu zvyšovat, mnoho z rostlin stále žije ve svém tvůrčím nadšení. Těší barevností, vůní i svou podobou a jsou jakousi nadějí pro vše, co ještě chce zůstat v produktivním kabátku.


Na povrchu půdy se teď odehrává další etapa, nový život, který se ukáže napřesrok, nyní pomalu uléhá ke spánku. Uzrála semena odkvetlých rostlin, byla přenesena jedním z nápomocných živlů, anebo zvířaty do svého nového domova. V tichém spočinutí nyní možná leží tam, kde zažijí další déšť, sníh a mráz a kde později, až nadejde ta správná chvíle k velikému rozhodnutí, otevřou se životu.


V jiných místech, stále v podobě lákající hmyz, stojí pánové a dámy v rozkvětu, nabízející svůj nektar k oslavě tvůrčího koloběhu. Jejich přítomnost dává tušit, že dveře aktivního času jsou stále otevřené a plynulý pohyb dovnitř i ven je stále dovolen.

Ovšem, stejně jako se zkracuje doba, kdy slunce svými paprsky ohřívá zem, tak i rostliny reagují úbytkem síly pro svou stavbu těla a barevnost - chřadnou. Začínají usychat a místy také tlít.

Pro někoho nelibá vůně degradace ale vytváří to nejlepší prostředí pro příští generaci, která bude potřebovat mnoho světla a živin k tomu, aby zazářila.


Stejně jako pozorování těchto dějů v přírodě může člověk nahlížet i do struktur vlastních.

Stále se nabízí a vlastně i žádá pohyb pro zajištění všeho, co bude v následujících chladných měsících potřebovat. Ale už s patrným zpomalením, alespoň v podobě dřívějšího času, kdy je dobré ulehnout ke spánku. Spát o něco déle, dopřát svému tělu více možnosti regenerace.


Umíte to?

Umíte si uvědomit, jaký vztah s aktuální podobou přírody zaujímáte?

A zda s ní dokážete držet krok?


Možná nemáte na vybranou - a žijete v prostoru, který to ani nedovoluje.

Možná však stojíte na cestě lemované džunglí a každý den zakoušíte, co soulad v přírodou vlastně znamená.

Pro vás všechny, pro čas nadcházející a všechny podoby odpovědí těla na vaše chování a cítění, jsou stále aktivní ty z rostlin, které můžete využít. Pro podporu niterného pochopení dějů, jak přírodních, tak těch, které tvoří právě vás.Echinacea květ podpora imunity

ECHINACEA

Paní s růžovým kloboukem, který ční na jejím útlém těle, je připravena pohovořit se se všemi, kdo toho mají moc. Příliš. Přespříliš.

Jejich tělo i mysl je unavené po dlouhé době plné práce fyzické i duševní, kdy veškerá pozornost plynula všemu jinému, jen ne sobě. Kdy hranice vnímání sebe sama vlastně zmizela a nyní tělo lehce pokulhává po své plné schopnosti určit, co je pro něj dobré a co ne.

Echinacea je mistryně terapeutka, lektorka imunitního systému, školitelka všech jeho částí. Tak aby každá z nich opět nabyla povědomí sama o sobě a svém určení. A lépe zvládala akci!


Podpora funkční imunity ~ nečistá pleť tváře ~ pupínky na tváři, krku a horní části těla ~ podpora zpracování patogenů v krvi (hmyzí a hadí jed)


popenec list

POPENEC

Plazivá chobotnička s lastuře podobnými lístky, stále doširoka rozpíná svá ramena. I když jsou pošlapána či vytrhána jako obtížný plevel, neúnavně rostou dále, ve vší parádě. Jako by tendence chránit svůj prostor byla nevyčerpatelná a nezničitelná.

Popenec svými jemnými stonky, opatřenými tu a tam lístečky, představuje signaturu lymfatických cest horní části těla. Povzbuzuje ji v těle člověka, její plynulý pohyb a schopnost odnést pryč vše, co v těchto útrobách zůstávat nemá.Bublavý kašel ~ bolest středního ucha ~ plná a těžká hlava ~ plné dutiny ~ bolest hlavy při rýmě a nachlazeníKvět lichořeřišnice antibiotikum

LICHOŘEŘIŠNICE

Štiplavost jejího těla, ostrá barva květů a neúnavnost její rozpínavosti je legendární. Její pozorování přináší potěšení, prohřátí těla a jakýsi pocit, že vše dá do pořádku. Buclaté kopečky kulatých listů a červenožlutooranžových květů jsou až do prvních mrazíků skutečnou dominantou prostorů.

Její schopnost poradit tělu, jak zastavit bujení bakterií a virů je moc dobře známa. Zánětlivé procesy zubů, dýchacích cest a močového ústrojí tak dokáže vyřešit jako mávnutím kouzelnické hůlky.


Zánět horních cest dýchacích ~ močového měchýře ~ zubůKvetoucí měsíček pro zdravou pleť

MĚSÍČEK

Jak nádherné jsou trsy sytě oranžového chlapíka, který stále zdobí zahrady! Jako by volal slunce na oblohu a byl jeho nejlepším společníkem i ve dnech, kdy jeho síly ubývá. Jak nenáročný on vlastně je a navíc nesmírně schopný vytvářet svá nová pokračování.

Vlastnosti slunce vnáší i do lidských těl, prohřívá a vysušuje ta místa, která pod přílišnou vlhkostí a s nedostatkem vnitřního světla trpí. Tam, kde tyto podmínky vytvářejí ideální podhoubí pro mykózy, vleklé a nepříjemné stavy kůže i vnitřních tkání. A stejně jako jeho přítomnost prolíná letní a podzimní čas, tak i člověka podpoří v momentech přechodu ze světla do chladu podzimu.

Mykózy dutiny ústní a střev ~ podpora lymfatického systému střev ~ očista těla a efektivnější trávení ~ podpora jaterní činnosti ~ zdravá barva pleti ~ hormonální rovnováha

Comentários


Veronika Alexová © 2023 

Photo © foxfromthemill 

bottom of page