top of page

HLUBOKÉ UVOLNĚNÍ pro otevření správných cest.

veronikaalexova

Zima - bílá paní, královna tmy a chladu, nositelka jisté rezervovanosti a často zobrazována jako krutá a bez soucitu, bude přesně taková, jakou si ji uděláte. Možná vás rozdrtí tím, že jednoduše nedovolí přílišnou aktivitu a vy zalehnete do peřin s teplotou (a to bude to nejmenší), snad zjistíte že lyže, brusle a běžky můžete využít na střídačku s kvalitním nicneděláním - anebo, jako já, užijete si zimu v pomalejším rytmu a dovolíte si to, co v jiných měsících roku nezvládáte.


sněhové vločky v zimě


Hluboké uvolnění. Odpočinek.

Umíte to ještě? Umí to vaše tělo vůbec?


Odpočinek totiž souvisí se schopnostmi sladit základní pochody těla tak, aby probíhaly harmonicky a zajistily jeho plnou funkčnost a zároveň mělo tělo možnost regenerovat, udělat si vlastní generálku. Jako když dáte auto do servisu - technici prohlédnou vnější i vnitřní části, doplní nebo vymění to, co je potřeba. A čím detailnější a preciznější jejich práce je, tím lépe a déle bude vaše auto dobře jezdit.


Stejně tak tělo potřebuje čas od času projít sama sebe a srovnat se. Všechny části se vzájemně potkávají a proplétají ve své funkčnosti, proto to není záležitostí na "jednu noc". Během každodenního spánku se vnitřní mezibuněčný matrix snaží zvládnout maximum, ale jen na životním stylu záleží, zda to tělu stačí. Většinou ne tolik. Proto je zimní čas, s výrazně tmavou a chladnou tendencí podporující člověka v menší aktivitě a usebrání se do svého vnitřního světa, tak důležitý.


Proč je odpočinek důležitý?

Odpovědí pro současnou dobu je ~ nervy ~. Nervová soustava má na starosti mnohem (mnohem!) více záležitostí, než jen přenášení vzruchů z jedné části těla do druhé. A v aktivní, uspěchané a jakýmkoliv způsobem fyzicky i mentálně vyčerpávající době, dostává nesmírně zabrat. Proto je péče o ni v zimním období esenciální, tak aby se jako posílená a vyživená mohla připravit na startovní čáru jarního období.

Tlak vnějšího prostředí i vnitřního naladění, komplikované vztahy, nutnost fungovat v podmínkách osočujících osobní spokojenost, tlak na výkon a široké spektrum dalších civilizačních proudů jsou pro nervovou soustavu to samé, jako slimáci pro zahradu. Znehodnocují ji, brání plnohodnotnému životu, některým částem se vyhýbají, jiné ale naprosto likvidují.

Aby mohla nervová soustava plnit svou funkci bez nepříjemných projevů a komplikací, potřebuje i ona čas od času vaši pozornost a péči. Nikoliv snahou o odstranění vnějších vlivů, ale zaměřenou na její polaskání, výživu. Nervové wellness!

rostliny a poznámky na pracovní desce

Jaké rostliny a jakým způsobem podporují zdravé funkce nervů?

Rostlinné společenství jako uspořádání organismů fungujících na shodných principech jako lidské tělo, má vždy odpověď. V každém období roku lze najít a využít jiné druhy, sehnat lze i ty, které nejsou pro českou krajinu běžné. Všechny oslovují autonomní část nervové soustavy, tvořenou sympatickou (odpovědnou za nabuzení organismu k obraně nebo útoku) a parasympatickou částí (zajišťující spánek a snění, přijímání potravy a trávení, odpočinek, sexuální aktivitu). V ideálním případě jsou obě dvě stejně aktivní, střídají se ve "vedení" a ani jedna není využívána přednostně. Protože ale stres a tlak přirozeně staví sympatikus do dominantní pozice, je podpora parasympatiku, tedy schopnosti relaxovat, pro většinu lidí zásadní.

~

Přílišná dominance sympatiku ~ velká nervozita, podrážděnost, vyšší teplota těla, srdeční rytmus bývá kolísavý, s tendencí být zrychlený, až do té míry, že člověka překvapuje svou intenzitou. Žaludek bývá sevřený, překyselený, trávení složité.


Meduňka lékařská ~ vhodná i pro podání dětem (pamatujte, že stav rodičů se jich dotýká také).

Srdečník obecný ~ obzvláště ve stavech bušení srdce, vyšší teploty, při úzkostech.

~

Nervové vyčerpání (sympatikus byl v déletrvající dominanci) ~ výše popsaný stav je umocněn únavou, pocitem vyčerpanosti, malé síly a křehkosti. Dříve se tento stav nazýval neurastenií, nyní spíše jako únava nadledvinek.


Oves ~ sbíraný v "mléčném" stadiu, kdy zrna obsahují bílou mléčnou šťávu. Ideální pro tento stav.

Přeslička rolní ~ v případech, kdy se vyčerpání dotkne také pojivových tkání, vlasů (ztenčení, lámavost) a nehtů (lámavost, rozdvojené konečky).

~

Nedostatečná funkce kůry nadledvin ~ stav maximální vyčerpanosti nadledvin, zodpovědných za produkci steroidních hormonů (ty jsou potřeba pro nastartování a udržení sympatiku, ale v případě jeho dlouhotrvajícího stavu se jejich produkcí nadledviny vyčerpají). Lipidy potřebují být doplněny, nahrazeny, postaveny znovu. Stav nervozity už není tak výrazný, člověk je však vyčerpaný i přes dostatečný spánek, jeho vnější projev je slabý, pomalý a vyznačuje se velkou mírou "ustaranosti". Inklinuje k větší suchosti pokožky.


Lopuch větší ~ indikací kromě výše uvedeného jsou suché lupy v oblasti nad čelem, suchá a šupinatá pokožka, problémová pleť.

Americký ženšen ~ ideálně v kombinaci s ovsem, v případě, kdy se tělo navíc projevuje nedostatkem funkčních tekutin (sliny, trávicí šťávy).

~

Nervová tenze ~ podrážděnost, člověku všechno vadí, reaguje ostřeji i na maličkosti, které běžně vůbec neregistruje. Tělo je v jakémsi napětí, které nepovolí ani větší fyzickou činností. Většinou je nerozhodný, trvá mu, než rozhodnutí udělá. Často jej mrazí.


Řepík lékařský ~ obzláště pro ty, kteří vnitřní tenzi a nepříjemné pocity skrývají za maskou "jsem v pohodě". Často mívají tendenci "zatnout zuby a vydržet to".

Verbena šípovitá (modře kvetoucí) ~ tenze ze projevuje zatuhnutím trapézů, člověk mívá potřebu být přehnaně aktivní (a tlačí k tomu i druhé), přestože se vždy vyčerpá.

Heřmánek pravý ~ opak řepíku: člověk dává o svém napětí jasně ostatním najevo - "podívej se, jak trpím!"

Šanta kočičí ~ pokud je napětí vnímáno převážně v žaludku a překračuje až k srdci a do celého hrudníku (uf, mám stáhnutý hrudník, až to bolí). Ideální pro ty, kteří se setkávají s šikanou, a sami činí totéž.

~

Mírně podrážděné nervy ~ krátkodobým stresem, neočekávanou situací, nepříjemnostmi, u kterých lze vidět konec.


Levandule lékařská ~ zklidňuje převážně mysl a uvolňuje napětí v periferních nervech.

Šišák bajkalský / stranokvětý ~ působí velice výrazně na uvolnění mozkové aktivity, zklidnění, podporu ve stavech, kdy podrážděné nervy doprovázejí jiná onemocnění.


Situací, které zahrnují jakoukoliv formu nezdravé funkce nervů, je nesmírně mnoho. V tomto článku se vůbec nevěnuji poraněním, ta najdete v Journalu první pomoci. Hluboké uvolnění, tedy stav, kdy parasympatická část nervové soustavy může naplno "vykvést" a v omezeném čase dopřát tělu vše, co potřebuje pro svůj restart, je uměním, které prosím trénujte. S rostlinami, s meditačními technikami (pomalá procházka lesem, jóga, zpěv, tanec, malba...) a hlavně s porozuměním svému životnímu příběhu. Možná totiž, stejně jako já, patříte mezi ty odvážlivce, kteří si pro svůj aktuální život zvolili opravdu hodně transformačních výzev. V tom případě je zimní čas přesně tím, co vám může pomoci lépe chápat, nacházet sílu, touhu a připravit i svou fyzickou schránku pro vše, co potřebujete vykonat.


A zároveň - právě hluboké uvolnění, onen zenový stav těla i mysli, je předpokladem pro kvalitní projev, spirituální růst a postupnou práci na sebe-poznání/ uvědomění/ lásce.


Pokud byste našli shodu v přečteném a své individuální potřebě a rádi byste tuto shodu více rozvíjeli, ozvěte se mi. Pro kvalitní rostliny, rostlinné extrakty nebo další spolupráci.


Ať je vám hezky!

~ Veronika ~



Comments


Veronika Alexová © 2023 

Photo © foxfromthemill 

bottom of page