Jitrocel větší a jeho signatura
- veronikaalexova
- 2. 6.
- Minut čtení: 5
Máme tendenci ho úplně přehlížet. Šlapat po něm, přejet ho autem - roste totiž tam, kde je půda udusaná provozem.
A pokud už o jitroceli přemýšlíme, máme na mysli spíš jeho příbuzného s úzkými listy - jitrocel kopinatý.
Ale i jitrocel větší ~ plantago major ~ je naprosto boží rostlinou.
Jeho kořenový systém je velmi strukturovaný, nejhlubší kořeny jdoucí vertikálně, dosahují v propustnějších půdách až 3 metrů. Další síť horizontálních kořenů se rozprostírá do šířky v horních vrstvách půdy (těch opravdu nejhutnějších).
A i v takovémto prostředí dokáže prosperovat. Nasávat živiny a vodu a vykvést! Proto jej, díky této signatuře, řadím do skupiny rostlin "z prdu kulička". Stejně třeba jako pampelišku. Tyhle rostliny ztvárňují neuvěřitelnou schopnost adaptovat se a prosperovat i tam, kde by to ostatní absolutně nedali. A ještě k tomu mají široce působící schopnosti!
Síla čerpání z hlubin.
Stejně jako lidé. I u našeho druhu jsou tací, kteří žijí v příšerných podmínkách, a přesto v nich v jistém slova smyslu "prosperují". A obohacují i své okolí. Dokáží si vystačit s limitovanými zdroji, anebo využívat zdroje nepochopitelné pro ostatní. Jejich výživa je prazvláštní - jako by čerpali sílu i tam, kde žádná přeci být nemůže. To, co v hlubinách třímá a na povrch nesnadno stoupá, jitrocel s jistotou ukáže. Nejen v oblasti fyzického těla, ale při celistvém využití i ve spojení s emocemi, myšlenkami, tématy dalece prostupující časovou osou.
Můžete s ním oslovit své "vnitřní dítě", systém hodnot a vzorců, ke kterým se dostává horko těžko. A můžete na povrch vytáhnout vše, co potřebujete pro svůj kvalitativní růst a kvetení - prosperitu. Setrvávejte s jitrocelem v prostoru ticha, všímejte si jej co nejvíce, pijte nálev z jeho listu (doplněný o jednu či dvě chuťově výrazné rostliny, třeba mátu a meduňku). Noste jej u sebe v kapse. Mezi rostlinou a vámi se vytvoří intimnější vztah, který prohloubí vaši práci na sobě a usnadní vám vidět (a klidně se zbavit) to, co potřebujete.
V jakých případech můžete jitrocel větší využít jako akutní medicínu?
Situací, které pro vaše tělo znamenají nebezpečí, je nespočet. Mohou vzejít z roztržitosti, nepozornosti, únavy, zkrátka příčiny vnitřního charakteru. Anebo být výsledkem okolností vnějších, souhrou špatného místa a času, nelibosti okolí.
Možná, že bychom společně našli mnoho alternativ, jak pochopit význam takového dění. Proč k dané nepříjemnosti došlo, co je zprávou vnějšího světa, odrážejícího to vnitřní. V každém případě, důležité (a často jediné nutné) je umění rychlého zákroku. Umění ryzí pomoci, snoubení vědomostí, vlastních schopností rostlin a především zdravé reakce.
Jitrocel větší a jeho účinky na tělo...
Poranění
Silné a tuhé listy protkány pravidelnou žilnatinou v ostrých rýhách není snadné rostlině utrhnout. A proč taky? Vždyť po něm šlapeme, na místech, kde lidská i zvířecí noha, těžká váha vozidel tuží louku v jeden tvrdý a neprostupný povrch. Jenže, jitrocel právě tento prostor má rád a člověku naznačuje, aby žádné z míst, byť sebetužších, nepřehlížel.
Není mnoho rostlin, které by dokázaly podobné. Přežít v tvrdosti, a dokonce zde i kvést. To pak se pak mezi listy tyčí pevné stvoly na konci obalené hnědými zrníčky, které nápaditá dětská ruka přetvoří třeba v kouzelnou hůlku. Takovou, která dovede skoro zázraky.
. vše, co je spojeno se zánětem hluboko uvnitř - hnis, infekce v ráně, umí vynést do svrchních částí kůže a propustit na svobodu
. odvedením hlenů, obsahu hnisajících ran, všech opravdu smyslům velice nepříjemných substancí, čistí jitrocel tělo
. v některých případech je poranění plné špíny, tudíž je předpoklad pro vznik infekce a hromadění hnisu - zde plní jitrocel úlohu důkladného odvedení všech nečistot z těla ven
. stejně jako řebříček podporuje navázání a sjednocení obou stran rány k sobě

Jitrocel je pumpou. Vše nehezké vytáhne ven, ovšem každé tělo si řekne, jak. Možná tak pomůže zanícenému zubu, pod nímž se vytvořila zásoba hnisu. Kudy se ale dostane ven, je velice individuální. Osobní prožitek ukázal, že po dvou hodinách žvýkání čerstvých listů v okolí daného zubu se vše zklidnilo, postupně zmizelo zčervenání dásní a pocit tlaku se snížil. Více se odehrálo ale spíše během noci, neboť ráno byly obě oči a jejich okolí slepené. To tělo samo zvolilo cestu, kudy léčenou zubní nepříjemnost vyžene ven.
Rozžvýkaný list jitrocele přiložený na ránu, která již nekrvácí (ale možné nečistoty by v ní nadělaly neplechu), pomůže tkáň okolo dezinfikovat, vysušit a lehce stáhnout.
Užití:
~ čerstvé listy - rozmělněné ideálně v ústech, přímé užití na ránu (jako obklad, důležitá je co největší “šťavnatost”)
~ nálev - popíjením v průběhu dne, opakovaně
Bodnutí hmyzem
Zčervenání, otok, svědění i štiplavá bolest však mohou být zmírněny několika druhy rostlin, běžně rostoucích na loukách i kolem lidských obydlí. Navíc (a naštěstí) - česká příroda neoplývá silně jedovatými druhy...
. využijte jej co nejdříve po napadení, pomáhá zmírnit reakci těla a hlavně odvést jed z těla ven, čímž mu umožní reagovat pouze na malé množství jedu
. jako u dalších příhod - minimalizujte pohyb, tak aby se krevní oběh zbytečně nestimuloval - pak by mohl jed roznést do těla v mnohem větší míře
Jitrocel je skutečně nesmírně šikovná rostlina, která dokáže vypumpovat cokoliv odkudkoliv. Aby ale dokázal, co umí, musíte mu dát příležitost. To, že vás něco bodlo, nebo kouslo, je důvodem pro zastavení se. Pokud nemůžete v pohybu ustat (což samozřejmě někdy možné není), pak alespoň co nejvíc své pozornosti věnujte svému léčení.
Problém může nastat s čistotou listů. Jitrocel totiž většinou roste v místech s hustější frekvencí pohybu aut, zvířat, člověka - na udusaných půdách. Takže můžete zažít moment, kdy váháte, zda špinavý list od zaschlého bláta, případně znečištěný močí zvěře, vlastně použít. Tady je každá rada drahá - buď to zkusíte a pomůžete si třeba lahví s vodou, pokud jste na výletě, nebo otřením o kus oděvu, mezi dlaněmi apod., nebo to zkrátka vzdáte a necháte ránu svému osudu.
Užití:
~ čerstvé listy - rozkousejte je v ústech, až z nich začne vytékat zelená šťáva. Tuto hmotu pak přiložte na postižené místo, ponechte na něm a své tělo uveďte do klidu. Pokud budete potřebovat, v tomto postupu pokračujte déle, opakovaně
Obtíže zubů
Pro někoho zcela běžná záležitost, řešitelná především na zubním křesle, pro jiného signalizace těla k převedení pozornosti do nitra člověka. Zuby totiž odrážejí to, co je běžně uzamčeno velice hluboko, co se zdá neřešitelné a obtížné. Ať jde o akutní zánět zubu, jeho rozpad, citlivost, problémy s dásněmi.
Dle dentosofie je však vše, co se týká ústní dutiny, řešitelné. A v ideálním případě, řešitelné průběžně, nikoliv až tehdy, kdy ostrá bolest řekne “teď!”.
Bylo by bláhové si myslet, že rostlina zachrání to, co nesmírně bolí - ve chvíli kdy se tak děje. Paliativní schopnosti sice možné jsou, ovšem vedou pouze k úlevě. Podstata zůstává nedotčena.
Buďte tedy pozorní k projevům své psychiky, ke svým citům a bolestem, které mohou postupně nabývat rozměrnějšího charakteru. Pakliže se nedostanou do prostoru pochopení, nejsou nahlíženy a řešeny, pak mohou být právě zuby cílovou stanicí, která vám dá ukrutně najevo, že je nejvyšší čas!
. silná schopnost jitrocele podnítit odvedení hnisu z hlubokých vrstev těla pomůže v odstranění této nežádoucí substance i ze zubních kanálků nebo váčků
. může pomoci předejít chirurgickému čištění kořenových kanálků
Užití:
~ čerstvé listy - rozmělněné v ústech, ponechané (skousnuté) v postiženém místě - opakovat po co nejdelší dobu
Nechť je vám jitrocel skvělým přítelem!
コメント