top of page

Vysoce citliví lidé a rostliny pro ně určené.

Příroda vytvořila takové bohatství rostlinných druhů, že každý, skutečně každý může vejít ve spojení s tím "svým". Nalézt ideální kombinaci účinků, konstituční shody, lokálnosti a dostupnosti. A pro ty, kteří to potřebují - rovněž kombinaci spirituálního ladění osobnosti rostliny a člověka. Vysoce citliví, hypersenzitivní lidé tak mohou najít perfektní rostlinnou podporu pro svou jedinečnost.


Jednodušeji, avšak stejně obsáhle vyjádřeno:
Vždy lze najít rostlinu odpovídající vnitřnímu světu každého člověka.

Vysoce citliví lidé, mezi které patřím také já osobně, jsou obdařeni doširoka otevřeným srdcem, které je schopné dávat i přijímat plnou škálu emocí, jak pozitivních, tak negativních. To samo o sobě může být v každodenním životě poměrně vyčerpávající. A pro energetickou integritu takového člověka příliš smělé. Otevřené srdce totiž samozřejmě znamená schopnost empatie, naladění se - ale taky sladění se i s tím, co není moc fajn a možnost prožívat i pocity silného ohrožení.


A veškerá emoční síla, spolu s bystrými a na detail orientovanými smysly neustále předávají nervové soustavě velkou míru informací, se kterými se pak musí nějak vypořádat. A nemyslete si, i přemíra pozitivních vjemů dokáže člověka zahltit. Všichni "tělesní kurýři", tedy i neurotransmittery a hormony se po dokončení své práce musejí odebrat k odchodu, nechat ze odklidit. A pokud je jich neustále příliš, je úklidových prací také moc.


A pak, samotná činnost nervových buněk, neustálé přijímání a předávání signálů (a kontrola toho, aby signál přešel přesně tam, kam má) je rovněž energeticky náročná. Proto potřebuje mozek, a nejen on, kvalitní výživu a dobré "pracovní podmínky", tedy kromě funkčního zásobování i stejně dobré odklizení a zpracování metabolických zbytků.


Ano, být hypersenzitivní je pro tělo neustálým voláním.

. po dobré výživě pro dobré kognitivní funkce

. a především po funkčním parasympatiku (části nervové soustavy zodpovědné za kvalitní trávení, spánek a uvolnění)


Proto vysoce citlivým lidem skvěle sedí takové rostliny, které výše uvedeným nárokům nervové soustavy umějí vyjít vstříc.


svízel přítula ~ třezalka tečkovaná ~ meduňka lékařská ~ šišák bajkalský ~ oves setý ~ levandule lékařská ~ chmel otáčivý ~ kozlík lékařský ~ mučenka pletní

Ale jsou zde ještě dvě, ryze české a v přírodě hojně zastoupené rostliny, které pro HSP koncentrují síly. S oběma mě pojí několik příběhů a také velké sklenice jejich extraktu.



Kopřiva a přeslička.

🌱


Kopřiva dopřeje tělu dokonalou výživu skrze kvalitní proteiny (list jich obsahuje cca 38%) a posílí tělo. Ve formě tinktury kdykoliv v průběhu roku, ve formě čaje pouze na jaře. Je tu ale ještě něco jiného. Kopřiva dopomůže citlivému člověku nastavit si jasné hranice. Uvědomit si svou celistvost (individualitu všech prvků osobnosti), respektovat ji a vědět, kdy už je to, co přichází zvenčí, příliš. A to je jedno z velkých umění, které citlivý člověk potřebuje získat - rozpoznat, kdy už je objem vstřebaného natolik velký, že nervový systém začíná blikat výstražným světlem. Najít svůj ideální způsob zklidnění a nechat všechny vzruchy dosednout, utřídit a zpracovat.


🌱




Přeslička představuje sílu, se kterou jemnost dokáže přetrvat dlouhé věky. Křehkému člověku, který skrze svou neuvědomělou citlivost mnohdy svou jedinečnou sílu ztrácí, pomůže posílit opěrnou soustavu, nesoucí vše ostatní. Kdo víte o svých lámavých nehtech, v nervozitě si kroutíte vlasy nebo máte stále studené nohy....už víte. Křehoučká přeslička předá tělu velkou dávku křemíku nejen pro elasticitu a pevnost vlasů a nehtů, ale pro obecnou soudržnost a pevnost celé opěrné soustavy - té, která nedovolí člověku rozpadnout se na malé kousky.





Každé tělo má své nároky a přírodní bohatství je na ně velmi dobře připraveno. Můžete být i vy.


 

Chcete se o rostlinách dozvědět více? Můžete! Co třeba na seminářích v dubnu a květnu v Praze?!



Comments


Veronika Alexová © 2025 

bottom of page